WEB TASARIM FİYATLARI

04

WEB TASARIM FİYATLARI

Web Tasarım Fiyatları çoğunlukla birbirine benzemez. Ancak bu yazının sonunda detaylı bir web tasarım fiyatı listesi bulacaksınız.

Arama motıruna web sitesi fiyatları, web sitesi fiyat listesi veya site fiyatları öğrenme gibi farklı anahtar kelimeler yazarak araştırma yaptığınızı düşünelim. Karşınıza çıkan sonuçları sırasıyla aradığınızda birbiri ile alakası olmayan bir çok fiyat alabilmeniz mümkün. Peki web sitesi fiyatları arasında neden bu kadar fazla fiyat aralığı var. Aslına bakarsanız bir web tasarım fiyatı belirlenirken bir çok etkeni hesaba katmak gerekir.

Gelin şimdi web tasarım fiyatlarını belirleyen faktörleri birlikte ele alalım.

Web Tasarım Fiyatları

# Web sitesi fiyatları belirlenirken şu soruları cevaplamak gerekir :

 • Web sitesi ne amaçla kullanılacak?
 • Web sitesinin tasarımı özgün bir web tasarımı olacak mı?
 • İnternet sitesi güncelenebilir bir yapıda mı olacak?
 • Arka planda çalışacak olan yazılım kişiye ya da firmaya özel olacak mı?
 • Arama motorlarında belli kelimelerde üst sıralara çıkması planlanıyor mu?
 • Web sayfasında ürün satışı olacak mı?
 • Web sitesi üzerinden ödeme alınması isteniyor mu?

Aslına bakarsanız şimdilik burada saymaya gerek duymadığımız bir çok şey daha web sitesi fiyatına etki etmektedir. Ancak şimdilik bu soruların cevabını vererek bir web sitesi fiyatını hesaplamaya çalışacağız.

Yukarıdaki maddelerin incelemesine geçmeden önce birşeyi daha belirtelim. Web sitesi yapımı ve web tasarım işleri bir meslek alanıdır. Bu işi yapabilmek için bir şirket kurmak ve vergi ödemek gerekmektedir. Her ne kadar sektörümüzde şirket kurmadan freelance olarak bu işler yürütülebilirse de toplumsal ve yasal zorunlulukları hesaba katmak gerekir.

Web sitesi hazırlamak geniş bir bilgi birikimi, zaman, emek ve para yatırımı gerektirir. En basit olarak şöyle söyleyebiliriz. Web sitesi yapmak için kullanacağınız programların lisans ücretleri, kullandığınız bilgisayarlar ve en önemlisi yeterli yetkinliğe ulaşmış kişilerin uzunca bir zaman mesai harcaması gerekir.

Günümüzde profesyonel web sitesi yaptırmak isterseniz bunu yapabilecek yetkinlikteki bir kişinin aylık maaşı 3000 – 4000 TL aralığındadır. Tabii ön yüz tasarımı ve arkayüz yazılımı için ayrı kişiler çalışmalıdır. Ayrıca kaliteli bir seo çalışması için de başka birisi çalışacaktır. Tüm bunlara işyeri kirası, standart masraflar ve görünmeyen giderler de eklendiğinde gerçek anlamda kaliteli iş yapmanın maliyetini siz de hesaplayabilirsiniz.

Gelelim yukarıda sorduğumuz soruları cevaplayarak web tasarım fiyatları nı hesaplamaya.

# Web sitesi ne amaçla kullanılacak ?

Bir web sitesinin bir çok kullanım amacı olabilir. Web sitenizde sadece iletişim bilgilerinize yer verebilir ya da ürünlerinizi detaylı şekilde tanıtabilirsiniz. Sadece  birkaç basit hizmet sayfası ile detaylı bir ürün sayfası oluşturmak arasında bizler için epey bir fark var. Yapılacak kodlama, veritabanı sorguları gibi etkenler zaman ve emek gerektirdiğinden çok detaylı siteler daha fazla ücrete yapılmaktadır.

# Web sitesinin tasarımı özgün bir web tasarımı olacak mı?

Bir web sayfasının fiyatı belirlenirken fiyata en fazla etki eden kısım burasıdır. Özgün tasarım demek eşsiz ve benzersiz bir web tasarımı demektir. Sitenin renkleri, şekli, resimleri v.s. aklınıza gelecek herşey tamamen firmaya özel tasarlanır. Tabii bu tasarım sürecinde beğenilmeyen alanlar yeniden düzenlenir. Müşterinin isteklerine göre sürekli revizeler yapılır.

Aksi durumda hazır bir web tasarım yaptırabilirsiniz. Genellikle daha önceden hazırlanmış ya da internette ücretsiz olarak dağıtılan web sayfası şablonları kullanabiliriz. Sadece şablon tasarımı için 50 Dolar civarı ödeyerek bir şekilde web sitesi sahibi olabilirsiniz.

# İnternet sitesi güncelenebilir bir yapıda mı olacak?

2017 Yılının başlarında olduğumuz şu günlerde statik web sitesi diye tabir edilen eski model web tasarımlar neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Web tasarım fiyatları belirlenirken web sitesinin güncellenebilir olup olmadığı önemlidir. Çünkü müşteri tarafından bir güncelleme yapılması planlanmıyorsa sadece ön yüz tasarımı yaparak web sitesi tamamlanır.

Diğer durumda web tasarım bittikten sonra admin panel entegresi yapılmalıdır. Web yazılım uzmanı tarafından yapılan bu entegrasyon fiyatı arttırmaktadır.

# Arka planda çalışacak olan yazılım kişiye ya da firmaya özel olacak mı?

İnternette herşeyin bedavasını bulmak kolaydır. Web yazılım işinde de yönetilebilir web sitelerini ücretsiz olarak internetten bulabilir ve biraz bilginiz varsa kendi web sitenizi kurabilirsiniz.

Başlıca hazır içerik yönetim sistemleri ; Joomla, WordPress, Drupal, Opencart, PrestaShop olarak sayılabilir.

Bahsettiğimiz bu sistemleri kullanarak bir kişisel blog açabileceğiniz gibi, kurumsal bir web tasarımı da yapabilirsiniz.

# Arama motorlarında belli kelimelerde üst sıralara çıkması planlanıyor mu?

İşimiz web sitesini yapmakla bitmiyor. Eğer web sitenizi sadece kartvizite yazmak ya da internette firma adınızı yazınca bulunmak için yaptırdıysanız sorun yok. Ancak ürünlerinizi dijital ortamda pazarlamak amacındaysanız mutlaka SEO ve İnternet Reklamcılığı yaptırmalısınız.

# Web sayfasında ürün satışı olacak mı?

Örneğin ürünlerinizi internet üzerinden satın alabilecekler mi. Web sitenize giren müşteriler ilgilendikleri kategorileri seçip, ürünleri sepete ekleyebilecekler mi? Belkide ürün formları kullanarak sipariş vermelerini istiyorsunuz.

Her koşulda ürünlerin pazarlamasını web siteniz üzerinden yapacaksanız ona göre bir maliyet olacaktır. Doğal olarak web tasarım fiyatları nı etkileyecektir.

# Web sitesi üzerinden ödeme alınması isteniyor mu?

Web sitenizde kredi kartıyla online ödeme almak isteyebilirsiniz. Bu durumda web siteniz için özel bir yazılım yapmak gereklidir. Ayrıca kredi kartıyla alışveriş yaptırabilmeniz için web sitenizde SSL sertifikası da kullanmalısınız. Bu arada SSL sertifikasının kullanımı için bir adet statik ip adresi de almanız gerektiğini unutmayalım.

Bu yazıda bahsetmediğimiz bir de alan adı ve hosting ya da sunucu fiyatını da web tasarım fiyatına eklemekte fayda var.

Bu listeyi fazla uzatmadan sizlere olması gereken fiyatları aşağıda listeliyorum.

Hazır Web Sitelerinin Fiyat Listesi

 • Hazır şirket web sitesi fiyatı : 2249 TL ile 3999 TL aralığında
 • Hazır emlak web sitesi fiyatı : 1999 TL ile 4299 TL aralığında
 • Hazır oto galeri web sitesi fiyatı : 2249 TL ile 3999 TL aralığında
 • Hazır rent a car sitesi fiyatı : 2249 TL ile 3999 TL aralığında
 • Hazır otel web sitesi fiyatı : 2249 TL ile 3999 TL aralığında
 • Hazır eticaret sitesi fiyatı : 2249 TL ile 3999 TL aralığında

Konsept Web Sitelerinin Fiyat Listesi

 • Şirket sitesi : 3499 TL ile 9999 TL aralığında
 • Emlak Sitesi : 3499 TL ile 9999 TL aralığında
 • Eticaret sitesi : 3499 TL ile 9999 TL aralığında
 • Özel projeler : Firmadan firmaya değişkenlik göstermektedir.

Sonuç olarak her koşulda bütçenize uyan bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Ancak rakiplerinizden ayrılmak ve fark atmak istiyorsanız web sitesi tasarımı için iyi bir bütçe ayırmalısınız.