MOBİL UYUMLU SİTE

05

Mobil uyumlu site

Mobil uyumlu site, bir diğer adıyla responsive ya da bootstrapp tasarımlar neredeyse zorunlu olmaya başladı.

Sürekli yenilenen google algoritmaları ve devamlı artan mobil cihaz kullanımı ile mobil siteler önem kazanmaya başladı.

Mobil Uyumlu Site Nedir ?

Mobil Site masaüstü bilgisayarlarının dışındaki tüm mobil cihazlarda ekran boyutu önemsemeden uygun şekilde açılan siteler denir.

Tablosuz tasarım kullanılarak yapılmasından ötürü açılan cihazın ekranına otomatik olarak sığabilmektedir. Aslında buna sığabilmek yerine ekrana göre şekillenebilen siteler demek daha doğru olacaktır.

Yapılan araştırmalar ve istatistiklerin sonuçlarına baktığımızda mobil cihazların hayatımızın bir çok noktasını kapsadığını görebilmekteyiz. Kolay kullanımlı olmaları ve fonksiyonları sebebiyle artık hemen herkeste mobil bir cihaz bulunmakta. Mekandan bağımsız kullanılabilmeleri de oldukça fayda sağlamakta. Eskiden internette sörf yapabilmek için sadece masaüstü bilgisayarlar ve kablolu bir modem kullanmak gerekiyorken, artık istenilen her yerde internete girebilmek mümkün.

Mobil Web Sitesi Nasıl Yapılır ?

Mobil bir web sitesi sahibi olmanın önemini anlamışken, mobil site nasıl yapılır sorusu aklımıza gelebilir. Mobil cihazlarla uyumlu web sitesi nasıl yapılır konusunu iki başlıkta ele alabiliriz.

1.) Varolan Web Sitemi Nasıl Mobil Uyumlu Hale Getirebilirim ?

2.) Tüm Mobil Cihazlarla Uyumlu Yeni Bir Web Sitesini Nasıl Yapabilirim ?

Aslında hangisinden başlarsanız başlayın eğer tecrübe sahibi değilseniz bu işi uzmanlarına bırakmalısınız. Ama eğer ben bu konuda tecrübe sahibiyim diyorsanız yazıyı okumaya devam etmeniz sizin için faydalı olabilir.

1.) Varolan Web Sitemi Nasıl Mobil Uyumlu Hale Getirebilirim ?

 

İlk yapmanız gereken web sitenizin mobil uyumluluk testini gerçekleştirmek olmalıdır. Bunun için google tarafından geliştirilen ücretsiz analiz aracına şuradan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz analizinizi yaptıktan sonra eposta adresinize yollanan raporu inceleyerek web sitenizi mobil uyumlu hale getirmeye başlayabilirsiniz.

Mobil cihazlarda en önemli nokta hızdır. Veri ücretleri ve cihazların yapısı dikakte alındığında hiç bir kullanıcı yavaş açılan bir siteyi beklemeyecektir. Bu konu çok önemlidir.

İstatistiklere göre bir site mobil uyumlu değilse kullanıcıların siteden ayrılma olasılığı 5 kat daha fazla. Günde ortalama 3 ya da 4 saat mobil cihazlarda vakit geçiren bir kullanıcı grubuna hitap ediyorsak mobil uyumluluk daha da ön plana çıkmakta.

Şimdi web sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz için bizim önerilerimizden bahsedelim :

Hazır içerik yönetim sistemleri ( CMS ) kullanıyorsanız, mobil cihazlarla uyumlu çalışan bir tema ile varolan temanızı değiştirmekle işe başlayabilirsiniz. Günümüzün popüler CMS leri arasında yer alan wordpress ve joomla web tasarımı kullanıyorsanız ücretli ya da ücretsiz yüzlerce mobil tema bulabilirsiniz.

Burada önemli olan sizin web sitenizin mobil uyumlu hale gelmesi için ne kadar bütçe ayırdığınızdır. Eğer bu işi hiç par harcamadan ücretsiz olarak kendi tarafınızdan yapmak istiyorsanız hemen ücretsiz bir mobil wordpress temasını şuradaki adresten indirebilirsiniz. Sonraki aşamada web sitenizdeki bileşen ve eklentileri yeni temaya göre düzenleyebilirsiniz. Üzerinde biraz çalışarak çok iyi bir web sitesi tasarımı yapabilmeniz mümkün.

Eğer özel bir yazılım ya da eski bir HTML web sitesi sahibiyseniz burada işiniz biraz daha zor. Öncelikle CSS ve HTML5 bilginiz olması gerekli.

Eğer tasarım sizin için çok önemli değilse şuradaki adresten web sitenizi mobil hale getirebilirsiniz.