KALİTELİ SEO NASIL YAPILIR

03

Kaliteli Seo Nasıl Yapılır

Kaliteli Seo Nasıl Yapılır ya da web sitemi arama motorlarında nasıl öne çıkarabilirim diyenlerdenseniz bu yazı tam da sizin için hazırlandı.

Seo Nedir ? Kaliteli Seo Nasıl Yapılır ?

Profesyonel olarak web siteniz üzerinden bir gelir sağlamak istiyorsanız arama motorlarına istediklerini vermeniz gerekmektedir. Genel adıyla “SEO”, Türkçe anlamıyla “arama motoru optimizasyonu” da denilebilir.

SEO; Web sitenizin arama motorunda, tam da sizin pazarlamasını yaptığınız ürünlerle ilgili aramalarda ilk sayfalarda yer almasını sağlamak için yapılan çalışmaların bütünüdür.

Bahsedilen bu çalışmalar profesyonel olarak yapılmalıdır. Aksi durumlarda ceza alarak sıralamalarda geriye gitmenize ya da tamamen arama sonuçlarından çıkarılmanıza sebep olabilir.

Peki bu arama motorları bizden ne istiyor?

Acaba aramalarda ön sıralarda yer alan siteler bizden farklı neler yapıyor. Yoksa para vererek mi ön sıralara çıkıyorlar. Hayır, aslında arama motorlarının bizden istediği çok açık. Özgün ve benzersiz içerikler üreterek kullanıcılara fayda sağlamamızı istiyorlar.

Her geçen gün yeni algoritmalar üreterek sıralamalardaki siteleri hızla değiştiren Google bizden sadece kullanıcıya faydalı içerikler üretmemizi istemektedir. Başta akıllı telefonlar olmak üzere hayatımızın her alanına giren Google, kendini sürekli geliştirmekte ve pazardaki en iyi arama motoru ünvanını pekiştirmektedir.

Tabii aramalarda ilk sıralara çıkmak için sadece özgün içerik yazmak tek başına yeterli olmayacaktır. Bu yazımızda en azından orta seviyede olanlar için kaliteli bir seo nasıl yapılır konusunu açıklayacağız. Tabii ki başka sitelerde farklı açıklamalar yer alabilir. Burada anlatılanlar bizim tecrübe ettiğimiz ve sonrasında başarıyı yakalamış web sitelerine yaptığımız işlemleri anlatmaktadır.

Seo’yu Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

Öncelik sırasına göre değil de genel olarak ele alacağız. Kaliteli Seo Nasıl Yapılır Bakalım :

 • Web sitenizin hızı
 • Alan adınızın ne kadar süredir aktif olduğu
 • Sitenizin dışardan aldığı backlink oranı
 • Sitenizin iç link bağlantılarının olması
 • Sitenizin dış link bağlantılarının olması
 • Mobil cihazlarla uyumlu olarak çalışması
 • SSL sertifikasının olması
 • Kaliteli ve özgün içeriklerin yer alması
 • H etiketlerinin kullanımı
 • Meta ve site açıklamalarının yer alması
 • Medya kullanımı
 • Sosyal Medya Kullanımı

# Web Sitenizin Hızı

Web sitenizin hızını etkileyen en önemli faktör çalıştığınız hosting firmasıdır. Bununla birlikte kullandığınız yazılım, resim boyutlarınız, css ve js dosyalarınız gibi bir çok etken web sitenizin hızını etkilemektedir.

Sitenizin hızını ölçmek ve hızı etkileyen faktörleri öğrenmek için Google Pagespeed sayfasına web adresinizi yazıp test etmeniz yeterlidir.

# Alan Adınız Ne Kadardır Aktif

Alan adı itibarı kazanmak önemlidir. Alan adlarını tamamen satın alamayıp sadece en az 1 Yıl en fazla 10 Yıl olacak şekilde kiralayabiliriz. Bir arama motoru 1 yıl süreyle tescil edilmiş bir alan adı ile 5 ya da 10 yıllığına tescil edilmiş bir alan adını birbirinden ayıracaktır. Sonuçta daha uzun süreliğine tescil edilmiş bir alan adı internette daha uzun süre var olmayı amaçlıyor demektir. Aynı zamanda alan adınızın ilk tescil zamanı ne kadar eski ise o kadar iyi olacaktır.

Bunu yıllardır aynı sokakta dükkan açan bir esnaf ile daha yeni açılmış ve o sokakta tutunabileceği şüpheli bir esnaf örneği gibi düşünebilirsiniz.

# Sitenizin dışardan aldığı backlink oranı

Backlink sizin web sitenizdeki bir sayfaya başka bir web sitesinden gönderilen link anlamına gelmektedir. Daha doğrusu başka bir web sitesi sizin sitenizi tavsiye etmiştir. Google sıralama algoritmasında backlinklerin önemi oldukça fazladır. Ne kadar çok backlink alırsanız o kadar yukarı yükselirsiniz.

Ancak burada dikkat edilmesi gerekli bir nokta var. Sitenize gönderilen backlinklerin kalitesi nasıl. Bazen sadece backlink kazanabilmek adına bizimle hiç alakası olmayan sitelere yorum yapabilir, ziyaretçi defterlerini doldurabiliriz. Ya da seo fiyatı ödeyerek para karşılığında backlink satan kişilerden backlink sağlayabiliriz. Ancak bu yöntemle paravan olarak açılmış bloglardan her türlü siteye link çıkışı sağlandığı için fayda yerine zarar görme ihtimali çok yüksek.

Ayrıca yakın zamana kadar varolan ve hala da bazı kişiler tarafından kullanılan otomatik programlar ile backlink kazanma yöntemleri de var. İnternet üzerinde varolan ziyaretçi defterlerine, bloglara, forumlara ya da toplistlere sizin adınıza otomatik yorum ve linkler bırakan bu programlardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Kaliteli bir backlink inşaası uzun sürebilir fakat sonunda size emeklerinizin karşılığını fazlasıyla kazandıracaktır. Kaliteli Seo Nasıl Yapılır sorusunun cevabı kaliteli backlink almak olabilir.

# Sitenizin İç Link Bağlantıları

Site içi seo da dediğimiz bu yöntemi mutlaka uygulamalısınız. Web sitenizin site içi seo çalışması çok önemlidir ve bazı kriterler vardır. Kısaca bahsedersek;

 • İçerikleriniz özgün olmalı ve kopya içerik olmamalıdır,
 • Yazılarınız sitenizle alakalı ve benzersiz olmalıdır,
 • Yazılarınızda medya öğeleri kullanmalı ve alt etiketlerini mutlaka koymalısınız,
 • Tarayıcıda görünen link uzantılarınız kısa ve seo dostu olmalıdır. Örneğin bu yazımızda bizim link çıkışımız “kaliteli-seo-nasil-yapilir” şeklindedir. kaliteli-seo-nasil-yapilir.php12.html tarzı bir link yapısı doğru değildir.
 • Sitenizdeki içeriği sürekli güncel tutmalısınız

# Sitenizin dış link bağlantılarının olması

Her ne kadar dışarıya link vermek itici gibi görünse de aslında çok önemlidir. Burada yapmanız gereken yazdığınız yazıyla alakalı arama motorunun gözünde değeri olan ve genel sitelere link çıkışı yapmak olmalıdır.

# Mobil Cihazlarla Uyum

Web siteniz her koşulda tüm mobil cihazlarla uyumlu çalışmalıdır. Günümüzde akıllı telefon kullanımının hızla arttığını ve ilerleyen dönemlerde daha da artacağını hesaba katarsak mobil uyumluluk çok önemlidir.

Web sitenizin mobil cihazlarla uyumlu olup olmadığını Mobil uyumluluk testi linkinden öğrenebilirsiniz. Web sitenizi nasıl mobil uyumlu hale getirebileceğinizi de aynı linkten öğrenebilirsiniz.

# SSL Sertifikası

Çok büyük bir önem arzetmese de arama kriterlerini etkileyebileceği google tarafından duyurulmuştur. Sitenizde bir SSL sertifikası yüklüyse google tarafından tarayıcının sol üst tarafında “Güvenli” ibaresi eklenmiştir.

# Kaliteli İçerik

Yazının başlarında da belirttiğimiz gibi sitenizde yer alan içeriğin kaliteli olması gerekir. Kalite içerik hazırlamak çok önemlidir. Özellikle hazırladığınız içeriğin kullanıcıların dikkatini çekmesi ve onları sitenizde daha uzun süre kalmaya ikna etmesi gereklidir. Tabii ki herkes içerik üretmek konusunda aynı kabiliyette olmayabilir. Böyle durumlarda makale satışı yapan sitelere başvurabilir ya da makale yazarlığı yapan kişilerden yardım isteyebilirsiniz.

Aslında biraz araştırma yaparak, konunuzla alakalı diğer yazıları takip ederek başarılı bir makale yazabileceğinize de eminiz.

# H Etiketleri

Yazılarınızda mutlaka H etiketlerini kullanmalısınız. Örneğin bir başlık yazarken H1 etiketi, bir alt başlık yazarken H2 etiketi kullanmanız arama motorunun yazınızı anlamasını kolaylaştırır.

# Meta ve Açıklamalar

Sitenizin meta açıklama bölümlerini doldurmak yararınıza olabilir. Yapılan son güncellemelerden sonra meta ve açıklama bölümleri etkisini biraz kaybetmiş gibi görünse de hala etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu arada sayfa başlıkları SEO’ya etki eden en büyük faktörlerin başında gelmektedir.

# Medya Kullanımı

Burada bahsettiğimiz medya resim ve video içeriklerini kastetmektedir. Ziyaretçilerinizin sitenizde uzun zaman geçirmesi SEO’yu etkileyen önemli faktörlendendir. Bunu sağlamanın en iyi yolu web sitenize konuyla alakalı video ya da görseller eklemektir. Tabii bunu yaparkende site hızınızın etkilenmemesi için özellikle resimleri optimize etmenizi öneririz. Eğer resim programlarında tecrübe sahibi değilseniz Online Resim Optimizasyonu sitesini kullanarak resimlerinizin boyutlarını küçültebilirsiniz.

# Sosyal Medya

Web sitenize organik ziyaretçi çekmenin en iyi yolu sosyal medya paylaşımlarınızdır. Özellikle web sitenizde yazdığınız yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak konuyla ilgili kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya paylaşımı için Facebook, Google+, İnstagram, Pinterest başta olmak üzere bir çok platformu kullanabilirsiniz.

Ne kadar paylaşım yaparsanız o kadar çok organik ziyaretçiye ulaşırsınız.

Genel anlamda kaliteli seo nasıl yapılır konusundan bahsetmeye çalıştık. Burada anlattıklarımız web sitesi yaptığımız tüm müşterilerimiz için bizim tarafımızdan gerçekleştirilen işlemlerdir. Kaliteli Seo Nasıl Yapılır yazısında anlatılanları web sitenizde uygularsanız kısa sürede değişimi farkedebilirsiniz.

Ticaret hacminin gittikçe sanal aleme kaymasından ötürü rekabet zorlaşmaya başladı. Herkes web sitelerini bir tık daha öne çıkarabilmek adına bu işe yatırımlar yapmakta. Bugün arama motorunda ilk sırada olan bir web sitesinin kısa zamanda ilgisizlikten ötürü kaybolduğuna şahit olmaktayız.

Kaliteli Seo Nasıl Yapılır diye sorarken bu işin en iyi sizin tarafınızdan yapılabileceğini bilmelisiniz. Eğer vaktiniz varsa ve çok büyük rekabetlerin olmadığı bir sektördeyseniz önerilerimize kulak vererek hızlıca yükselebilirsiniz.

Tabii Kaliteli bir SEO Hizmetini uzman bir firmadan almak isterseniz bu konuda size yardımcı olabiliriz. Bu sayede siz sadece ürünlerinize ve işinize odaklanırken bizler sizin adınıza SEO çalışmanızı yürütürüz.

Seo konusunda hizmet almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Seo hizmeti vermeden önce sitenizi ayrıntılı olarak analiz edebilir ve size raporu sunarız. Yapılması gereken işlemleri size bildirir ve her işlemi belirlenen süre aralığında size raporlayabiliriz.

Bize ulaşmak için iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirsiniz.