KÖTÜ AMAÇLI YAZILIM

02

Kötü Amaçlı Yazılım

Son zamanlarda bu konuyu çok sık duymaya başladık. Özellikle Google Adwords Reklamverenlerinin başını çokca ağrıtan bir sorun. Bu yazımızda bu sorunun sebeplerini ve kurtulma yollarını sizlere paylaşmak istedik. Umarız ki böyle kötü bir durumla kimse karşılaşmaz.

Kötü Amaçlı Yazılım Nedir ?

Web sitelerimize bulaşarak sayfalarımızı başka web sitelerine yönlendiren zararlı yazılımlardır. Google’de ilk sayfalara çıkmak için uygulanan backlink yöntemini bu yolla illegal olarak sağlamaya çalışılmasından kaynaklanmaktadır.

Genel olarak kumar, bahis, poker ya da cinsel içerikli sitelere yönlendirmeler olduğunu gözlemlemekteyiz. Aslında web sayfalarına doğrudan virüs bulaşması gibi bir durum söz konusu değildir. Yani hiçbir virüs durduk yere sizin web sitenize bulaşamaz.

Peki nasıl oluyor da bu virüsler benim siteme bulaşıyor dediğinizi duyar gibiyim.

Kötü Amaçlı Yazılım Nasıl Bulaşır ?

Bu yazılımlar öncelikle sizin ya da web tasarım yaptırdığınız kişinin bilgisayarına bulaşır. Bazen web tarayıcısından bazen spam içerikli bir e-posta iletisine yapılan tıklamanın ardından virüs bilgisayara bulaşır. Bu virüsün tek bir görevi vardır. Bilgisayarda bulunan ftp programını kullanarak web sitelerinin dosyalarına ulaşmak. Ardından web sayfanızda belirli dosyalara “iframe” ya da “javascript” yöntemiyle bir link bırakırlar. Linkin bulaştığı sayfa artık hedeftedir. Ziyaretçileriniz her tıklama yaptığında diğer siteye ziyaretçi göndermeye başlar.

Artık sizin bilgisayarınız doğru bir tabirle “zombiye” dönüşür ve ftp programında kayıtlı tüm adreslerinize virüs yayılmaya başlar.

Panik Yapmanıza Gerek Yok!!!

Her şeyin sonu değil. Bu durumdan hızlıca kurtulmanın yollarını sizler için açıklıyoruz :

1.) FTP Programını Bilgisayarınızdan Silin

Virüsün yayılmasının en önemli kaynağı FTP Programınızdır. Programı tamamen silerek ilk başta ana sorunu çözmüş olacaksınız.

2.) Bilgisayarınızı Taratın

Virüs hala bilgisayarınızda ve en ufak bir açık bulduğunda aktif olacak. Güncel bir antivirüs programı kullanarak bilgisayarınızda “tam tarama” yapmalısınız. Mümkünse Kaspersky Antivirüs ve bir antimalware programı ile temilik yapın.

3.) Web Sitenizin Dosyalarını Kontrol Etme

Mümkünse virüs olmadığından emin olduğunuz bir bilgisayar kullanın. Dosyalara erişmek için ” CPanel Dosya Yöneticisini” kullanın. Kesinlikle FTP Programı kullanmamalısınız. Virüs genelde ana dizindeki “index.html, index.php, default.asp” tarzındaki ana dosyalara bulaşmaktadır. WordPress yazılımı kullanıyorsanız ilk bakmanız gereken yer tema dosyanızın bulunduğu dizin olmalıdır. Genelde “index.php” dosyasına bulaşmakta olsa da “footer.php ve header.php” dosyalarına bulaştığını da görmekteyiz. Virüsün şekli genelde “iframe” bağlantısı şeklindedir. Bazende decode edilmiş yani şifrelenmiş halde bulunabilir. Ancak her şifreli dosyada virüs olmayabilir. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız.

Dosyalarınızı temizledikten sonra hemen ftp ve panel şifrelerinizi değiştirmelisiniz. Şifre belirlerken tahmin edilmesi zor ve fazlaca karakter içeren bir şifre seçmelisiniz. Şifrelerinizi asla 3. şahıslarla paylaşmayın ve bir yere yazmayın. Şifreleri mutlaka ezberlemelisiniz.

Virüsten temizlediğiniz dosyalarınızı yine web üzerinde sunucuya göndermelisiniz.

4.) Search Consol Yeniden İnceleme İsteği

Web sitenizdeki Kötü Amaçlı Yazılım sorununu çözdüğünüzden emin olduktan sonra yeniden değerlendirme isteği göndermelisiniz. Normal şartlarda Google belli zaman aralıklarında taramalar yapmaktadır. Sitenizden virüsü temizlediğinizde otomatik olarak askıya alınma probleminiz ortadan kalkacaktır. Ancak işlemi hızlandırmak için yeniden değerlendirme isteği yollamanız gereklidir.

Sitenizde yer alan Kötü Amaçlı Yazılım Uyarısı Kaldırma işlemi böylece hızlanmış olur. Özellikle Adwords reklamverenlerinin karşılaştığı bu sorunun çözümü aslında basit.

Bahsedilen işlemleri sırasıyla ve doğru bir şekilde yaptığınız takdirde hızlıca sonuca ulaşabilirsiniz.

Kötü Amaçlı Yazılım dan Beni Kurtarın!!!

Eğer teknik bilginiz yoksa bu konuda bizden profesyonel destek alabilirsiniz. Müşterilerimizden bu konunun çözümü için herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Eğer müşterimiz değilseniz bizi arayınya da sağ alt köşede bulunan form ile bize yazın. Ya da sol üst tarafta bulunan formu doldurun ve biz sizi arayalım.

En kısa sürede sizi bu sıkıntıdan kurtarabiliriz.

Umarım hiç kimse böyle bir durumla karşı karşıya kalmaz diyoruz ve yazımızı burada sonlandırıyoruz.